autor
Маги

Как да се справим с кожичките и кутикулите? Моите начини за сдобиване с красиви ръце

Кожата около ноктите постоянно е изложена на увреждане, главно заради разположиението й – тя се намира на пръстите, които вършат по хиляда неща всеки ден. Защо тази кожа се наранява и започва да стъчки толкова лесно? Как да помогнете на кожата да остане в добро състояние? Ето моите начини за справяне със сухи кожички и кутикули.

Защо кожата около ноктите стърчи?

Има няколко причини за тези неприятни кожички и кутикули. Най-честите са:

  • нередовна грижа за ръцете
  • неправилно правене на маникюр (прекалено често премахване на кутикулите)
  • гризене на ноктите
  • често излагане на препарати
  • незащитени ръце навън (например при много студено време, силен вятър)
  • тенденция към изсушаване на кожата
  • кожни заболявания (алергии, атопичен дерматит, екзема)
  • недостиг на витамини (А, Е, В група)

Как да подхраните зоната около ноктите, за да предотвратите проблемни кожички и кутикули?

Когато стане въпрос за третиране на кожата около ноктите, най-важното е да сте постоянни: систематично нанасяне на крем за ръце, систематичен маникюр и систематично използване на подхранващи вещества.

Аз нанасям крем за ръце след всяко измиване, тъй като контактът с вода уврежда натуралния хидро-липиден слой на кожата. Когато ръцете ми са чисти, аз ги третирам с лек хидратиращ крем, но преди лягане слагам по-богат крем, съдържащ уреа. Правя маникюра си на всеки 10 дни. Не премахвам кутикулите с нокторезачка – вместо това ги правя по-меки със специална течност или зехтин и ги бутам назад с дървена пръчица за маникюр. От време на време третирам ръцете и с дълбоко подхранваща маска. Когато искам да я приготвя, комбинирам чаена лъжица от любимия ми крем, масло от сладък бадем и мед. След това разпределям моята домашна маска за ръце и я оставям да действа 20 минути. Ако имам повече време на разположение, слагам и памучни ръкавици (можете да използвате и кухненско фолио), тъй като топлината помага на маската да достави по-силни ефекти.

Какви са другите начини за поддържане на красива кожа около ноктите? Опитвам се да се храня здравословно и да пия прясна вода. Все пак добре балансираната диета е в основата на здравия външен вид. В допълнение защитавам ръцете си с ръкавици – топли ръкавици, когато излизам от дома си при студено време и гумени, когато ще чистя къщата.

Моите начини за поддържане на кожичките и кутикулите

– Подготовка за премахване на кутикулите

Веднъж на седмица кисна върховете на пръстите си за 5-10 минути във вода. След това подготвям кутикулите за премахване, използвайки продукти, които могат да се намерят в повечето дрогерии. След 2 минути използвам дървена клечица, за да избутам назад кутикулите. Все пак, ако подготовката ви изглежда неефективна, можете да опитате с нокторезачка. След това масажирам зехтин в кожата около ноктите.

– Крем с уреа и масло за справяне с кожичките

Тези продукти са задължителни! През целия ден – всеки път, когато пожелая – нанасям крем за ръце и втривам масло в сухите зони.

– Домашни процедури за справяне с кутикули и кожички

Просто обожавам да ги правя! Процедурата, която харесвам най-много е кисненето на ноктите в топло масло (например жожоба или кокосово масло) за 10-15 минути. Понякога кисна ноктите в смес от мляко и мед – има хидратиращ и изглаждащ ефект.

– Процедура през нощта при сухи кожички

Вечер кожата около ноктите трябва да е изложена на двойно повече грижа, тъй като това е времето, когато тя абсорбира хранителните вещества по-добре. Поради тази причина нанасям дебел слой крем/масло по ръцете и слагам памучни ръкавици. Благодарение на това, неприятните кожички започват да се лекуват и кожата става гладка и добре хидратирана. Все пак, ако проблемът с кожичките е по-сериозен, тоест когато има болезнени рани, бих направила специален вечерен дресинг. Това трябва да помогне на кожата да се възстанови по-бързо.

Какви са вашите начини за справяне с кожички и кутикули? Какво правите, за да поддържате ръцете хидратирани? Ще очаквам вашите съвети!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *